Committee Members

The following is a list of committees with the community members appointed to each in October, 2023: 

  • Housing and Homelessness Integration Committee
    • Graham Barclay (2 year term)
    • Shannon Holtz (2 year term)
    • Dwayne Kraushar (2 year term)
    • Tanya Lemon (2 year term)
    • Rob McLaren (2 year term)
    • Michelle Schafers (2 year term)
  • Intermunicipal Subdivision & Development Appeal Board
    • Shawn Frank (3 year term)
    • Don Welinga (3 year term)
  • Library Board 
    • Natalie Day Lazenby (3 year term)
    • Maureen McCall (3 year term)
    • Brian Quigg (3 year term)
  • Municipal Planning Commission
    • Jack Engel (2 year term)
    • Richard McDonell (2 year term)
    • Lorrie Whiteway (1 year term)
    • Kolson Moore ( 2 year term)
  • Public Art Commission
    • Diana Anderson (2 year term)
    • Allan MacIntyre (2 year term)
    • Kaley Zunino (2 year term)
  • Red Deer Tribunals 
    • Michael Georgeson (3 year term)
    • Tim Heger (3 year term)
  • Red Deer & District Family and Community Support Services Board
    • Richard Lemke (2 year term)
    • Sheyi Olubowale (2 year term)
  • River Bend Golf and Recreation Society Board
    • Harvey Bellanger (3 year term)
    • Pamela Krill (3 year term)
    • Elizabeth Wilson (3 year term)

Council Committees

Audit Committee Members
  • Mayor Ken Johnson
  • Councillor Kraymer Barnstable
  • Councillor Bruce Buruma
  • Councillor Victor Doerksen
Emergency Advisory Committee Members
  • Mayor Ken Johnston
  • Councillor Victor Doerksen 
  • Councillor Dianne Wyntjes
  • Councillor Kraymer Barnstable (alternate)
  • Councillor Bruce Buruma (alternate)
  • Councillor Michael Dawe (alternate)
  • Councillor Vesna Higham (alternate)
  • Councillor Cindy Jefferies (alternate)
  • Councillor Lawrence Lee (alternate)
Gaetz Lake Sanctuary Committee Members

NOTE: Appointments to this committee are made by the organization they represent, with no expiry date on term.

  • Pat Davis-Fuller
  • Kimberly Fils-Aime
  • Ken Lehman
  • Krista McLean
  • Rod Trentham
  • Scott Stevens
Housing and Homelessness Integration Committee Members
  • Councillor Bruce Buruma 
  • Councillor Cindy Jefferies
  • Beverly Beaverbones (term to expire Organizational Meeting of 2024)
  • Graham Barclay (term to expire Organizational Meeting of 2025)
  • Brandon Bouchard (term to expire Organizational Meeting of 2024)
  • Shannon Holtz (term to expire Organizational Meeting of 2025)
  • Dwayne Kraushar (term to expire Organizational Meeting of 2025)
  • Tanya Lemon (term to expire Organizational Meeting of 2025)
  • Rob McLaren (term to expire Organizational Meeting of 2025)
  • Raye St. Denys (term to expire Organizational Meeting of 2024)
  • Michelle Schafers (term to expire Organizational Meeting of 2025)
  • Daniel White ((term to expire Organizational Meeting of 2024)
  • Gordon Wright (term to expire Organizational Meeting of 2024)
Municipal Planning Commission (MPC) Members
  • Mayor Ken Johnston
  • Councillor Kraymer Barnstable
  • Councillor Dianne Wyntjes
  • Linda Cullen-Saik (term to expire Organizational Meeting of 2024)
  • Jack Engel (term to expire Organizational Meeting of 2025)
  • Richard McDonell (term to expire Organizational Meeting of 2025)
  • Lorrie Whiteway (term to expire Organizational Meeting of 2024
  • Kolson Moore -alternate (term to expire Organizational Meeting 2025)
Mayor's Recognition Awards Committee Members

Appointment to this committee is confidential. Therefore, no members will be listed.

Nomination Committee Members
  • Councillor Victor Doerksen
  • Councillor Vesna Higham
  • Councillor Lawrence Lee
Public Art Commission Members
  • Diana Andersen (term to expire Organizational Meeting of 2025)
  • Dave Beck (term to expire Organizational Meeting of 2024)
  • Allan MacIntyre (term to expire Organizational Meeting of 2025)
  • Daniel White (term to expire Organizational Meeting of 2024)
  • Kaley Zunino (term to expire Organizational Meeting of 2025)

Council Appointments to External Boards

Red Deer Regional Airport Board Members

Please refer to the Red Deer Regional Airport's website for a listing of their Board Members.

River Bend Golf & Recreation Society (Red Deer) Members
  • Nickolas Bailey (term to expire Organizational Meeting of 2024)
  • Harvey Bellanger (term to expire Organizational Meeting of 2026)
  • Rick Brand (term to expire Organizational Meeting of 2024)
  • Barb Christopherson (term to expire Organizational Meeting of 2025)
  • Stacey Hodgson (term to expire Organizational Meeting of 2025)
  • Brian Johnson (term to expire Organizational Meeting of 2024)
  • Pamela Krill (term to expire Organizational Meeting of 2026)
  • Nick Schultz (term to expire Organizational Meeting of 2025)
  • Elizabeth Wilson (term to expire Organizational Meeting of 2026)
Library Board Members

Please refer to the Red Deer Public Library website for a listing of their Board Members.

Committees Initiated By Administration

Downtown Identity Plan Community Working Collaborative Members
  • Mark Collings
  • Jawed Iqbal
  • Rob Lewis
  • Edali Reyes
  • Tammy Rogers
  • Judy Scott
  • Greg Smith
  • Ryan Webb

Board Established By Other Agreements

Red Deer & District Family and Community Support Services Members
  • Councillor Jeff Bourne (Village of Delburne)
  • Councillor Michael Dawe (City of Red Deer)
  • Councillor Cameron Galisky (Town of Penhold)
  • Councillor Sandy Gamble (Town of Bowden)
  • Councillor Cindy Jefferies (City of Red Deer)
  • Councillor Philip Massier (Red Deer County)
  • Councillor Christine Moore (Red Deer County)
  • Richard Lemke (term to expire at the Organizational Meeting of 2025)
  • Sheyi Olubowale (term to expire at the Organizational Meeting of 2025)
  • Gordon Thomas (term to expire at the Organizational Meeting of 2024)
  • Milt Williams (term to expire at the Organizational Meeting of 2024)

Quasi Judicial Boards

Central Alberta Regional Assessment Review Board

Members of the Central Alberta Regional Assessment Review Board are not Council appointed. 

  • Al Gamble (term expires December 31, 2024)
  • Maureen Chalack (term expires December 31, 2024)
  • Dennis Dey (term expires December 31, 2024)
  • Sandi Roberts (term expires December 31, 2025)
  • Robert Irwin (term expires December 31, 2023)
  • Don Wielinga (term expires December 31, 2024)
  • Allan Tarnoczi (term expires December 31, 2024)
  • Jurgen Grau (term expires December 31, 2025)
  • Cherie Neitz (term expires December 31, 2025)
Red Deer Tribunals Members
  • Michael Georgeson (term to expire at the Organizational Meeting of 2026)
  • Tim Heger (term to expire at the Organizational Meeting of 2026)
  • Michael Kartusch (term to expire at the Organizational Meeting of 2024)
  • Bonnie Sansregret (term to expire at the Organizational Meeting of 2025)
  • Don Wielinga (term to expire at the Organizational Meeting of 2024)
Red Deer Subdivision & Development Appeal Board Members

Please see information on Red Deer Tribunals.

Intermunicipal Subdivision & Development Appeal Board Members
  • Shawn Frank (term to expire at the Organizational Meeting of 2026)
  • Jordan Kurlicki (term to expire at the Organizational Meeting of 2024)
  • Bonnie Sansregret (term to expire at the Organizational Meeting of 2025)
  • Don Welinga (term to expire at the Organizational Meeting of 2026)
Central Alberta Economic Partnership Members
  • Michael Clark (3 year term to the Organizational Meeting of 2024)